
12 maja w Gminnym Centrum Kultury i Sportu po wielomiesięcznej przerwie odbyło się spotkanie Towarzystwa Miłośników Parku Dworskiego. Na zebraniu oprócz członków towarzystwa był obecny kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Piotr Kowalski oraz sekretarz gminy Roman Andzel.
Przewodniczący towarzystwa Mirosław Wdowiak zaproponował następujący porządek zebrania:
- Działalność towarzystwa po rewitalizacji parku.
- Ocena członków towarzystwa aktualnego stanu rozwoju gminy, określenia jej słabych i mocnych stron a także potrzeb inwestycyjnych w najbliższych latach. Nasze opinie i propozycje będą wzięte pod uwagę przy tworzeniu strategii rozwoju Gminy Iłowa na lata 2014-2020.
Członkowie Towarzystwa wyrazili chęć dalszej pracy związanej z upiększaniem terenu parku i wokół niego. Kierownik ZGKiM zasugerował miłośnikom parku następujące zadania:
- wycinanie samosiejek wokół różaneczników
- obłamywanie przekwitłych kwiatostanów rododendronów
- obcinanie przekwitłych kwiatostanów w ogrodzie różanym
- pomoc w porządkowaniu ogrodu japońskiego.
Oprócz prac porządkowych członkowie towarzystwa przyczyniają się do rozsławiania piękna iłowskiego parku. Organizowane są wystawy kwiatów. Pan Jerzy Leżyński jest przewodnikiem wycieczek po pałacu i parku, przekazuje bardzo cenne informacje historyczne i aktualne dotyczące naszego miasta. Pan Jan Jedynak prowadzi stronę internetową ukazującą historię i teraźniejszość Iłowej. Pan Mieczysław Jakubowicz organizuje wycieczki dla rowerzystów z Iłowej, Ruszowa i Węglińca, których główną atrakcją jest zwiedzanie parku i pałacu w Iłowej.
Można również pomyśleć o zaprojektowaniu na obszarze parku ścieżki dydaktycznej.
Dla miłośników parku ważną osobą jest profesor Mieczysław Czekalski, który szczególnie upodobał sobie iłowskie różaneczniki i opisał je w monografii „Park dworski w Iłowej”.
Członkowie towarzystwa przedstawili propozycje mogące zwiększyć walory wspólnej przestrzeni mieszkańców Iłowej:
- odnowienie mostku z pagodą chińską
- włączenie kamery parku do strony internetowej miasta
- oczyszczenie terenów wokół parku, np. wycięcie chwastów i samosiejek wokół różaneczników rosnących obok szkoły podstawowej przy ulicy Kolejowej oraz z alei między szkołą podstawową a internatem ZSP
- zamontowanie kamer bezprzewodowych lub takich jak w lesie monitorujących ogród japoński
Niestety nie wszyscy umieją uszanować i cieszyć się z piękna najpiękniejszego miejsca w naszym mieście.
Miłośnicy parku boleją nad aktami wandalizmu oraz kradzieżami roślin, dlatego władze naszego miasta powinny zobligować policję do patrolowania terenu parku.
Należy również zastanowić się i przeliczyć czy pieniądze przeznaczone na usuwanie skutków dewastacji nie powinny być przeznaczone na zatrudnienie osób do ochrony parku.
Załączniki:
TMPD |